Czy warto używać cukru kokosowego?

Cukier kokosowy jest cukrem uzyskiwanym z kwiatostanu drzewa kokosowego, przede wszystkim w krajach Azji Południowo-Wschodniej

Cukier kokosowy jest cukrem uzyskiwanym z kwiatostanu drzewa kokosowego, przede wszystkim w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Jest dziś bardzo popularny, ponieważ uważany jest za zdrowszą alternatywę dla tradycyjnego cukru.

Co to jest cukier kokosowy?

Cukier kokosowy jest cukrem wyprodukowanym z kwiatów palmy. Ma lekki karmelowy smak kokosowy i przyjemny aromat. Charakteryzuje się aromatem karmelu kokosowego. Zalety cukru kokosowego to jego niski indeks glikemiczny oraz cenne dla zdrowia człowieka i witamin składniki mineralne. Zawiera on:

  • witaminy B1, B2, B3, B6 i C,
  • magnez,
  • żelazo,
  • cynk,
  • potas.

Ponadto, cukier kokosowy jest źródłem aminokwasów, antyoksydantów, kwasu octowego i enzymów. Podstawowym składnikiem, który nadaje jej słodycz jest sacharoza (70-79%), obok glukozy i fruktozy (3-9%). Cukier kokosowy od dawna stosowany jest w krajach azjatyckich, ale również w Polsce za przyczyną swoich właściwości pobudzających. Cukier kokosowy jest nierafinowany i nie zawiera sztucznych barwników.

Jak jest produkowany cukier kokosowy?

Do produkcji cukru kokosowego potrzebne są kwiaty palmy kokosowej. Po przecięciu sok zaczyna wypływać z łodygi i kapie do specjalnego pojemnika, w którym może być przechowywany dłużej niż 30 dni. Może to dawać prawie 300 litrów soku rocznie z jednego drzewa. Po zbiorach woda w soku musi zostać odparowana.

Ile kalorii jest w cukrze kokosowym?

Cukier kokosowy jest często opisywany jako niskokaloryczna alternatywa dla cukru białego. Zawartość energii jest podobna. 100 gramów cukru kokosowego ma 381 kcal, a cukier biały rafinowany ma 405 kcal. Ta różnica kaloryczna jest niewidoczna.

Znaczenie cukru kokosowego dla osób z cukrzycą

Substancja słodząca otrzymywana z nasion palm nie różni się wiele od tradycyjnego cukru pod względem kaloryczności. Ma jednak bardzo niski indeks glikemiczny, więc mogą go spożywać nawet cukrzycy, choć także w niewielkich ilościach). Dlatego cukrzycy mogą go używać do stabilizacji poziomu cukru we krwi. Naturalnie występujące enzymy spowalniają wchłanianie cukru we krwiobiegu. Glukoza w organizmie nie wyskakuje szybko, co jest przydatne do monitorowania progresji cukrzycy typu 1 i typu 2.

Do czego stosuje się cukier kokosowy?

Dostępny jest w postaci brązowych (jasnych lub ciemnych) kostek, proszku lub płynu. Może on być także podgrzewany i szeroko stosowany w kuchni. Jest on szeroko stosowany w przemyśle spożywczym, w piekarnictwie i cukiernictwie i może być skutecznym substytutem trzciny cukrowej.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez 8photo - pl.freepik.com